Zasady wjazdu cudzoziemców do Republiki Słowackiej i tranzytu przez jej terytorium

Z dniem 1 października 2020 roku władze Republiki Słowackiej wprowadziły stan nadzwyczajny na terytorium całego kraju na okres 90 dni. Od 16 listopada 2020 roku wprowadzono zmiany z zasadach wjazdu na terytorium Republiki Słowackiej, które dotyczą również obywateli polskich.

Ruch osobowy między Polską a Słowacją odbywa się bez kontroli granicznych - wszystkie przejścia graniczne są czynne. Od dnia 16 listopada 2020 roku od godz. 7.00 osoby, które wjeżdżają na terytorium Słowacji z Polski lub z większości innych krajów UE, muszą posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19 (nie starsze niż 72 h) lub podlegają obowiązkowi odbycia kwarantanny. Z tego obowiązku zwolnieni są m.in. kierowcy transportu towarowego, kierowy autobusów, piloci i załogi statków powietrznych oraz maszyniści i obsługa transportu kolejowego po spełnieniu warunków wskazanych w Zarządzeniu Urzędu Zdrowia Publicznego Republiki Słowackiej nr 25/2020 z dnia 13 listopada 2020 roku (vyhláška Úradu verejného zdravotníctva č. 25/2020 z 13. novembra 2020).

Zasady wjazdu do Republiki Słowackiej

Od 10 czerwca 2020 roku władze słowackie wprowadziły szereg zmian z zasadach wjazdu i odbywania kwarantanny na terytorium Republiki Słowackiej. Ogłoszony został i stale jest modyfikowany wykaz państw, które zostały uznane za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego koronawirusem. Od 20 czerwca do 15 listopada 2020 roku na tej liście figurowała Polska, ale od dnia 16 listopada 2020 roku została z niej wykreślona.

Od 16 listopada 2020 r. na liście państw bezpiecznych pod względem zagrożenia epidemicznego znajdują się następujące kraje: Australia, Chińska Republika Lubowa, Finlandia, Grecja Islandia, Republika Korei, Norwegia, Nowa Zelandia i Tajwan. Dla osób przyjeżdżających z tych krajów, w tym obywateli polskich, zniesiono obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny.

Cudzoziemcy, w tym obywatele Polski i innych krajów UE, przebywający w ciągu 14 poprzednich dni  w krajach, które nie zostały uznane za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego koronawirusem (m.in. Polska, Austria, Republika Czeska, Węgry i Ukraina) mogą wjechać na terytorium Republiki Słowackiej przez przejścia graniczne z Austrią, Czechami, Polską i Węgrami oraz w lotniczych przejściach granicznych na Słowacji, a przy wjeździe muszą przedłożyć potwierdzenie negatywnego wyniku testu RT-PCR na COVID-19 (nie starsze niż 72 h) lub pozostawać w domowej kwarantannie (obowiązkowa rejestracja na stronie https://korona.gov.sk/ehranica/) do momentu uzyskania potwierdzenia negatywnego wyniku testu na COVID-19 (lub nie dłużej niż 10 dni w przypadku braku wyniku testu).

Tranzyt przez terytorium Republiki Słowackiej

Tranzyt przez terytorium Republiki Słowackiej w okresie od dnia 9 listopada 2020 roku od godz. 5.00 do 15 listopada 2020 roku do godz. 1.00 jest możliwy pod warunkiem posiadania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR (tłumaczenie zaświadczenia na język słowacki nie jest wymagane, jeśli test był wykonany w tym okresie), z wyłączeniem kierowców transportu towarowego i kierowców autobusów pod warunkiem opuszczenia terytorium Republiki Słowackiej w nieprzekraczalnym czasie 48 godzin od momentu wjazdu.

Od godz. 1.00 w dniu 15 listopada 2020 r.  do godz. 7.00 w dniu 16 listopada 2020 r.  tranzyt przez terytorium Słowacji jest możliwy bez ograniczeń.

Od godz. 7.00 w dniu 16 listopada 2020 r. obywatele krajów Unii Europejskiej, w tym obywatele polscy, a także członkowie ich rodzin, mogą przejechać tranzytem do innego kraju UE przez terytorium Słowacji w ciągu 8 godzin bez zatrzymywania się, za wyjątkiem niezbędnego tankowanie paliwa na stacjach benzynowych.

W przypadku naruszenia aktualnych zasad wjazdu lub tranzytu należy liczyć się z możliwością ukarania mandatem w wysokości do 1659 EUR.

źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

Kalendarz wydarzeń

TMP
Facebook
Dzień Dobry TVN. Turystyczny Szlak Uzdrowisk Małopolski 17.08.2019 r.
KOLEJE MAŁOPOLSKIE
W KRAJ PIWNICZNA
Znad Popradu
MIODNY SZLAK

Na skróty: