Relacja: Śtryt pasterski, w Wierchomli Małej FOTO
To największe, cykliczne wydarzenie prezentujące szeroko rozumianą kulturę pasterską w Beskidzie Sądeckim. Podczas „Śtrytu pasterskiego” odbył się Jarmark Karpacki połączony z konkursami i występami ludowych zespołów z różnych regionów Karpat.
Na jarmarku można było zobaczyć i popróbować wszystkiego co związane jest z kulturą pasterską. Odbywały się również pokazy, warsztaty i degustacje w tym m.in.” pokaz dojenia i strzyżenia owiec, pucenia oscypka, pokaz przędzenia wełny, robienia łapawic i czapek góralskich w unikatowej technice tkackiej wykorzystującej do tego specjalne krosna przestrzenne, koronki klockowej i makat.
Wybrano również Nojdrycniejsom Cornom u Owce, której właścicielem jest hodowca z Piwnicznej-Zdroju Tadeusz Maślanka. Nad konkursem patronat objął Instytut Zootechniki BIP z Krakowa.
Szczególnym punktem programu śtrytu był konkurs gry na instrumentach pasterskich „Wałąsi ojce nasi”. Wzięło w nim udział 21 dzieci i młodzieży. Z nagrodą Grand Prix - karpacka trombitą - wyjechała grająca na złóbcokach Julia Dudek z Przysietnicy.
Dzieci i dorośli mogli wykonać samodzielnie piszczałkę pasterską. Efekty i możliwości takiego instrumentu, który został wykonany z plastikowych rurek, przeszły oczekiwania każdego uczestnika warsztatów. Radość z gry na własnoręcznie wykonanym instrumencie była ogromna. Najmłodsi warsztatowicze wykonywali stada czarnych owieczek.
„Śtryt pasterski” to również warsztaty obróbki wełny: "Od skubonio do plecionio" oraz zielarskie i serowarskie: "Smuzek plecionio i syra puconie". W tajniki serów dojrzewających wprowadziła przybyłych gości miejscowa gazdyni która pokazała kolejne etapy warzenia sera, które trwają ponad 4 godziny.
Organizatorem śtrytu było Stowarzyszenie Górale Karpat.
Partnerzy wydarzenia to: Hotel Wierchomla oraz Miasto i Gmina Piwniczna-Zdrój.
Patroni medialni: Radio Aleks, RDN, DTS24, Znad Popradu, Tygodnik Podhalański.
Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu „EtnoPolska 2020”.
Monika Florek
Prezes Stowarzyszenia Górale Karpat
Kalendarz wydarzeń
Już niebawem...
2025
2025
2025