SKARBY KICARZA
Motyl ten jest przeciętnych rozmiarów, w Polsce osiąga wielkość około 4,9-6,3 cm rozpiętości skrzydeł. Jak sama jego nazwa gatunkowa mówi, że motyle tego taksonu są przeważnie białe, bądź lekko kremowe. Niemniej przednie skrzydła samców mają czarne, łukowate plamy na krańcach skrzydeł.
Nazwa tego motyla od razu kojarzy się z czymś błyszczącym – i rzeczywiście, skrzydła samca mają lśniący, pomarańczowy kolor. W przeciwieństwie do podobnego czerwończyka nieparka, na czerwieni skrzydeł u samca z reguły nie ma żadnych „skaz” w formie ciemniejszych plamek.
Paź królowej to dzienny motyl, który występuje na terenie całej Polski. Zalicza się on do rodziny paziowatych - Papilionidae. Zasiedla tereny, od wybrzeży morskich, po góry do wysokości około 2000 m. Na wyższych stanowiskach występuje głównie podczas lata. Preferuje wówczas suche i nasłonecznione stoki oraz skałki.
Motyl ten jest bardzo często spotykany na całym obszarze naszego kraju – można powiedzieć że jest to jeden z najpospolitszych „naszych” motyli. Poza tym występuje również w Europie i Azji. Rusałka pawik - Inachis io, to motyl zaliczany do rodziny rusałkowatych - Nymphalidae.
Kolejnym pięknym motylem z rodziny Papilionidae jest paź żeglarz - Papilio podalirius. Motyl ten ma również inne nazwy t.j.: witeź żeglarz, czy potocznie żeglarek. Jest to motyl dzienny, który naturalnie żyje w Polsce i całej Europie Południowo – Wschodniej, gdzie występuje dość pospolicie na rozległych terenach.
Gatunek ten należy do rodziny rusałkowatych (Nymphalidae), obejmujący zasięgiem występowania większą część Europy, w tym całą Polskę, a także Palearktykę oraz Amerykę Północną i część Azji. W naszym kraju jest motylem pospolitym, nazywany także "ptakiem wędrownym" wśród motyli.
Gatunek ten występuje w Europie Środkowej i Południowej, centralnej Rosji oraz Azji Mniejszej. Jest to najrzadszy z prezentowanych przez nas motyli. Objęty w naszym kraju ochroną ścisłą. W Polsce spotykany jest bardzo nielicznie – można go spotkać pojedynczo w górach i na Pogórzu Karpackim.