Fundusz alimentacyjny
1 sierpnia 2016 r. rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego na kolejny okres zasiłkowy.
Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego przysługuje zgodnie z ustawą z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2012 r. poz. 1228) od dnia 1 października 2008 roku.
Komu przysługują świadczenia z funduszu alimentacyjnego:
Świadczenia z funduszu przysługują w/w osobom, jeżeli zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres świadczeniowy, w którym otrzymują świadczenia z funduszu alimentacyjnego, chyba że dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Prawo do świadczeń z FA przysługuje:
Na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego,
- na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat,
- powyżej 18 lat do ukończenia 25 lat pod warunkiem, że dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej,
- na dziecko posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, którego rodzic nie płaci zasądzonych alimentów, świadczenia przysługują bez względu na wiek dziecka.
Jednym z kryteriów warunkujących otrzymanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest bezskuteczna egzekucja alimentów. Oznacza to egzekucję w wyniku, której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Wysokość świadczeń z funduszu alimentacyjnego:
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł.
Kryterium dochodowe:
Prawo do świadczenia z FA przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie w roku poprzedzającym okres świadczeniowy nie przekracza 725 zł. Ustalając prawo do świadczenia z FA na okres od 1 października 2014 r. do 30 września 2015 r. brany jest pod uwagę dochód uzyskany przez członków rodziny w 2013 r.
W przypadku utraty dochodu prawo do świadczenia z funduszu ustala się na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego na podstawie dochodu rodziny pomniejszonego o utracony dochód. W przypadku uzyskania dochodu prawo do świadczeń z funduszu ustala się na podstawie dochodu rodziny lub osoby uprawnionej powiększonego o uzyskany dochód.